XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmiana legislacyjna, która da impuls dla inwestycji w PPP

Resort finansów popiera zmianę dotyczącą kwalifikowania wynagrodzeń partnerów prywatnych, co może dać nowy impuls dla inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Po jej przyjęciu inwestycje samorządów nie będą powiększały długu publicznego.

Zmiana była niezbędna - ponad 270 ogłoszeń i tylko 57 podpisanych umów – taki jest niemal 5-letni bilans rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Projektów i umów byłoby znacznie więcej, gdyby prawo było jasne, i gdyby nasz rząd – tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii – stawiał na inwestycje w formule PPP.

– Inicjatorem projektów PPP w dużej mierze powinien być rząd. A nasz krajowy rynek PPP, jest rynkiem samorządowym. Wciąż jeszcze w sektorze publicznym występuje pewne niezrozumienie tego, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne; że to nie są darmowe pieniądze – mówi radca prawny dr Rafał Cieślak, z Kancelarii doradztwa gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz. Podkresla on również, że nie jest to jakaś forma dofinansowania realizacji inwestycji i zadań publicznych.

Ale to ma się zmienić. Bo w rozwoju rynku PPP mają pomóc zmiany w przepisach, a konkretnie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym.

– Proponowana zmiana polega na tym, że wynagrodzenia z tytułu realizacji projektu PPP wypłacone podmiotowi prywatnemu będą zaliczane w zależności od tego, jak jest istotnie, jak jest faktycznie: albo do wydatków podmiotu publicznego albo wydatków majątkowych albo bieżących. Obecnie całość wynagrodzenia płaconego partnerowi prywatnemu była zaliczana do wydatków bieżących – wyjaśnia dr Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.

Różnica jest bardzo istotna. – Wydatki majątkowe nie mają wpływu na dług publiczny, a wydatki bieżące mają. Przy tym ostatnim zadłużeniu samorządów terytorialnych, i nie tylko przecież, ma to istotne znaczenie przy decyzji o tym, czy wybieramy realizację inwestycji w usługach publicznych w formie PPP czy w sposób tradycyjny. Gmina bardzo by chciała to zrobić w PPP, ale nie chciałaby zwiększać swojego długu – uważa dr Irena Herbst.

I dlatego ogromnie ważna jest ta zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów, które mówi że to wynagrodzenie w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych będzie traktowane jako majątkowe czyli nie będzie zwiększało długu.

Jest to przełom. Ponieważ dzięki temu liczba inwestycji które powstają w formule PPP, po wprowadzeniu zmian może się zwiększyć nawet dwukrotnie.

– Jestem tutaj umiarkowanym optymistą. Jeśli chodzi o zmiany w legislacji, dotyczą one kwestii finansowych, a te są najważniejsze dla dalszego rozwoju PPP – mówi dr Rafał Cieślak.

A taka współpraca podmiotów publicznych z szeroko rozumianym biznesem jest bardzo skutecznym sposobem na realizację inwestycji w całej Europie. Dzięki tym planowanym zmianom – może się tak stać i u nas.

Skutecznym katalizatorem zmian w prawie okazała się Kancelaria Prezydenta RP, która zainteresowała się możliwością wykorzystania PPP w budownictwie mieszkaniowym. W trakcie seminarium, organizowanego pod auspicjami prezydenta Bronisława Komorowskiego, przedstawiciele administracji publicznej, w tym resort finansów, poparli przedstawioną przez Fundację Centrum PPP koncepcję zmian w legislacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiana legislacyjna, która da impuls dla inwestycji w PPP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!